Hoppa till innehåll

Kvartalsrapport för Ortivus AB (publ) perioden januari-mars 2026

2026-05-07 08:30

”Vi anammar AI fullt ut, både i våra produkter och i vårt eget arbete.”

Januari-mars 2026
 

  • Nettoomsättningen ökade med 18% och uppgick till 21,5 (18,1) MSEK.
  • Bruttomarginalen ökade till 47 (42)%.
  • EBITDA uppgick till 1,7 (-1,1) MSEK.
  • Justerad EBITDA* uppgick till 1,7 (-1,1) MSEK.
  • Resultat efter skatt uppgick till -1,3 (-2,4) MSEK.
  • Resultat efter skatt per aktie uppgick till -0,02 (-0,06) SEK före och efter utspädning.

 
Väsentliga händelser under och efter rapportperioden
 

  • I januari informerade Ortivus att Ponderus Invest AB ägde 80% av aktierna och 70,1% av samtliga röster i bolaget efter det kontanta budpliktserbjudandet.
  • I februari tillträdde Minni Raij som ny Chief Financial Officer.
  • I mars stärkte Ortivus likviditeten med ett utökat lån från Ponderus Invest för att accelerera bolagets tillväxtstrategi. Kreditramen utökades i och med detta från 20 MSEK till 25 MSEK.
  • I april anställdes Matti Zemack som ny Chief Product Officer. Zemack ska ansvara för bolagets produktvision och produktutveckling samt driva nästa generation av Ortivus innovativa medicintekniska lösningar inom e-hälsa.
  • I april höll Ortivus sitt årliga användarforum i Southampton, UK. Med god uppslutning från kunder i UK diskuterades och presenterades nya lösningar inom MobiMed-plattformen.
  • Ortivus har kallat till årsstämma den 27 maj 2026.
  • I maj meddelade Ortivus att bolaget avyttrat samtliga sina aktier i teknikbolaget H&E Solutions AB för en köpeskilling om 5,2 MSEK. Försäljningen innebar en bokföringsmässig vinst på 2,9 MSEK och stärkte Ortivus likviditet, samtidigt som det framgångsrika samarbetet kring MobiMed enRoute fortsatte oförändrat.

Get in touch

Empower your team with smarter solutions

Discover why leading healthcare organisations are choosing Ortivus.

Get contacted

Fill in the form and one of our sales representatives will contact you as soon as possible.

Required